SIP panely pre drevodomy a nízkoenergetické stavby
SIP panel
Štrukturálne izolačné panely (alebo Structural Insulated Panels), SIPS, patria medzi moderné kompozitné stavebné materiály. Základnou charakteristikou SIP panelov je, že sú zložené z izolačnej vrstvy (tuhej polymérnej peny alebo polystyrénu) uzavretej medzi dvoma vrstvami pevnej, štrukturálnej dosky. Doska ja najčastejšie z materiálu OSB (oriented strand board) a na izolačné jadro sa využíva buď expandovaný polystyrén (EPS), extrudovaný polystyrén (XPS) alebo polyuretánová pena.
Výhody SIP panelu
- menej betónu a práce v základoch, to znamená úsporu financií 20-25%
- suchý proces výstavby, možnosť montáže v každom ročnom období
- nízka hmotnosť panelov, to znamená nízke náklady na prepravu a manipuláciu s nimi
- veľké formáty panelov, z toho vyplýva rýchla výstavba
- menšia hrúbka stien, čo znamená väčší vnútorný priestor (pri dome s rozlohou 150 m2 je rozdiel cca 14 m2, čo vám ponúka ďalšiu miestnosť navyše)
- pre veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti vám vzniká úspora nákladov na vykurovanie
- univerzálne a variabilné použitie panelov
- minimalizácia odpadov materiálov vďaka presnosti a rovinatosti konštrukcie
- rýchlosť výstavby – bývate za 2 – 3 mesiace
- energetická účinnosť: hodnoty blízke k pasívnemu domu s termoizolačnými vlastnosťami prestupu tepla spĺňa požadovanú normu na 120%
- minimálne náklady na vykurovanie, (100 m2 obytnej plochy pri doporučenom vykurovacom systéme sú cca 200€ / rok
- vysoká záruka: 30 rokov na nosnú konštrukciu domu!
- tradícia: 60 rokov celosvetového používania SIP technológie, 80% RD v Kanade a 65% RD v USA postavených technológiou SIP
- flexibilita: možnosť realizácie ľubovoľného projektu
- Nezanedbateľným je aj pôsobenie materiálov na životné prostredie: dajú sa recyklovať a neobsahujú škodlivé chemikálie
Zloženie SIP panelu
- hrúbka panelu 170 mm
- 2x OSB 1,5 cm
- polystyrén EPS 140 mm
Oriented Strand Board
OSB je skratka pre „Oriented Strand Board“, je to výrobok z tenkých veľkoplošných triesok, ktoré sú skladané na seba v orientovaných vrstvách a medzi sebou sú spojené syntetickou živicou. OSB dosky sú v súčasnej dobe najrozšírenejším plošným materiálom na báze dreva pre najrôznejšie stavebno-konštrukčné aplikácie. Dosky neobsahujú prirodzené vady rastlého dreva (hrče, praskliny a pod.) Veľkosť triesok v povrchovej vrstve umožňuje vyniknúť prirodzenej štruktúre, farbe a rustikalite prírodného dreva a prináša tak nové možnosti v interiérovom dizajne.
POLYSTYRÉN
Polystyrén ako materiál snáď ani nemusíme bližšie predstavovať. Jeho vlastnosti pozná takmer každý a bežne sa v stavebnom priemysle využíva. Bunky polystyrénu vo svojej uzatvorenej štruktúre nepohlcujú takmer žiadnu vodu. K tomu dochádza do určitej miery iba v póroch medzi vzájomne zvariteľnými časticami penovej hmoty. Po vysušení sa vracajú do pôvodnej podoby. Behom krátkej doby sa pod vplyvom dopytu vyvinul tzv. samozhášavý polystyrén, ktorý zodpovedá lepšie požiadavkám na protipožiarnu ochranu budov. Z požiarneho hľadiska je vhodné široké použitie EPS do sendvičových konštrukcií medzi nehorľavé materiály.
Certifikácia SIP panelov
Výhodou systému SIPs je povinná certifikácia. Systém certifikácie a dohľadu dvoch nezávislých inštitúcií, teda Fires Batizovce požiarny certifikát, a Výskumného a vývojového ústavu drevárskeho, š. p., so sídlom v Prahe, garantuje odberateľom i investorom predpísané vlastnosti všetkých prvkov systému.
História SIP panelov
Využívanie systému SIP panelov v stavebníctve začalo už v roku 1930. Za výskum, vývoj a testovanie technológie sa pripisuje zásluha najmä americkým tímom v laboratóriách Forest Products Laboratory v Madisone (Wisconsin) ako odpoveď na objednávku vlády USA vniesť do stavebníctva a bývania nové prvky úspory zdrojov, najmä dreva. V roku 1937, bol postavený malý dom, ktorý testovali v klimaticky náročnom prostredí Wisconsinu a bol aj reálne využívaný ako centrum dennej starostlivosti až do roku 1998, kedy bol odstránený z dôvodu rozširovania výstavby v danej lokalite. Teda preukázal aj dostatočnú trvácnosť.
Na základe pôvodnej technológie z USA vznikol stavebný systém používaný v našich drevodomoch, ktorý bol certifikovaný podľa českej legislatívy a harmonizovaných európskych noriem. SIP panely sú prefabrikované, univerzálne, jednoduché a veľmi kvalitné stavebné systémy pre realizáciu drevostavieb.