Prečo drevodom?
Prírodné materiály sú pre stavbu obydlia tie najprirodzenejšie. Preto sa drevostavby začínajú pomaly, ale iste opäť tešiť popularite i dnes a stále čoraz viac ľudí aj napriek rôznym technologickým výdobytkom vyhľadáva drevo ako základný kameň na konštrukciu chaty či chalupy. Drevo má jedinečnú vôňu a dodáva tú pravú prírodnú atmosféru. O drevodomoch však kolujú rôzne mýty. Mnohí si tiež myslia, že nie sú príliš pohodlné na bývanie, majú krátku životnosť a hrozbou pre ne je požiar. Je to však naozaj tak?
Drevené domy sa na Slovensku stavali odjakživa. Drevo bolo ľahko dostupné, pevné a izolovalo teplo. Dodnes existujú územia, kde sa zachovali storočné drevené domčeky. Jedným z takých je napríklad akoby perníková dedina Čičmany.
Priemyselná revolúcia a 20. storočie však zmenili pohľad na drevo ako jeden z hlavných stavebných materiálov a dostalo sa do úzadia. Nové materiály a technológie umožňovali postaviť nové, zaujímavé stavby, po ktorých ľudia dychtivo túžili. S tlakom z reklám a nových marketingových stratégií, ktoré prezentovali nové materiály ako zaručene lepšie ak nie aj najlepšie, sa drevo odsunulo na druhú koľaj a drevodomy sa prestali na istý čas stavať.
Dnes sa však ľudia a stavebné firmy k drevu opäť vracajú. Tradičný, osvedčený a lacný materiál je výsledkom mnohých pekných a nízkoenergetických drevených domov.
Drevo ako stavebný materiál u nás vs. v zahraničí
V Nemecku sa drevo používa v stavebníctve v zastúpení 7 %, v Rakúsku 10%, vo Švajčiarsku 30% a v Škandinávii dokonca 60 – 80%. U nás je však v bytovej výstavbe paradoxne využívané iba v zastúpení 1%. Energetické náklady spojené s ťažbou dreva a jeho následným opracovaním sú pritom minimálne. Taktiež aj odpad, čo z jeho opracovania vznikne, je možné do poslednej hobliny ďalej využiť – najlepšie ako ekologické palivo.
Vlastnosti dreva
Drevo je pevným a pružným materiálom s dlhou životnosťou. Ľahko sa opracúva, má schopnosť regulovať vlhkosť a teplotu prostredia, a tak vytvára príjemne zdravú klímu. Drevo má samozrejme aj svoje prirodzené vlastnosti. Napríklad pri veľkých zmenách vlhkosti mení svoj tvar, často sa hovorí, že „pracuje“, a taktiež ľahko podľahne hnilobe a drevokazným škodcom. Odborníci v oblasti práce s drevom však dnes presne vedia ako tomuto zabrániť.
Druhy drevostavieb
Drevodom môže byť postavený dvomi rôznymi spôsobmi – masívne a montovane. Montovaný drevodom sa nazýva i ako sendvičová konštrukcia. Drevostavby teda možno postaviť klasicky tesársky – z jednotlivých drevených trámov, alebo dom zmontovať z prefabrikovaných dielov.
Medzi masívne drevostavby sa zaraďujú zruby a zrubové konštrukcie, trámy alebo profily z masívu sa kladú vodorovne na seba, pričom v rohoch sa môžu prekladať. Ich nevýhoda spočíva vo vyššej cene a po čase zvykne takáto stavba „sadať“, nakoľko materiál celej konštrukcie pomaly vyschýna.
Montované (sendvičové) drevené stavby pozostávajú z panelov, ktoré sú vytvorené z nosných drevených trámov tepelno a zvukovo-izolačnej výplne a opláštenia na báze dreva. Ich výhoda zas spočíva vo výborných tepelno-technických parametroch, obmedzení mokrých procesov a v neposlednom rade v cene.